10 maja 2018 roku odbyła się pierwsza Akademia Fleet Managera zorganizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych i Fraikin Polska. Podczas wykładów, zgromadziliśmy ponad 90 „studentów” ściśle związanych z zarządzaniem flotą pojazdów użytkowych jak i osobowych. Słuchacze przyjemność wysłuchać prelekcji wybitnych specjalistów z firm oraz stowarzyszeń takich jak: Iveco, Shell, Gaspol, PGNiG, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Polska Platforma LNG.

Pomysł na Akademię Fleet Managera narodził się już jakiś czas temu, ogromnym impulsem do jego realizacji okazał się projekt ustawy o paliwach alternatywnych i elektromobilności, który został uprawomocniony 11 stycznia 2018 roku. Konieczność i odpowiedzialność posiadania jak największej wiedzy o alternatywnych środkach napędzania pojazdów dotknęła każde przedsiębiorstwo oraz stowarzyszenie związane ściśle z przemysłem transportowym.

Zgromadzenie w jednym miejscu i w jednym czasie jak największej ilości zainteresowanych nie byłoby możliwe bez współpracy ze Stowarzyszeniem Kierowników Flot Samochodowych oraz wszystkimi partnerami Akademii. Starannie dobrane tematy, wieloletnie doświadczenie w branży oraz charyzmatyczni prelegenci przyczynili się do przyciągnięcia słuchaczy, co za tym idzie, zadowalającej frekwencji.

Prelegentami, czyli „wykładowcami” i ekspertami Akademii byli przedstawiciele podmiotów ściśle związanych. Po zajęciu przez „studentów Akademii” miejsc, obył się inaugurujący wykład Oliviera Dutrech’a, Dyrektora ds. Innowacji Grupy Fraikin. Prowadzący przybliżył zgormadzonym wizję przedsiębiorstwa Fraikin ściśle ukierunkowaną na rozwój NGV (Natural Gas Vehicle) i opowiedział o planach związanych z rozbudową oferty pojazdów napędzanych alternatywnym paliwem.

Głos zabrali kolejno:

Maciej Mazur, prezes oraz założyciel Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, ekspert ds. paliw alternatywnych i transportu. Przybliżył przybyłym zagadnienie paliw naturalnych, otoczenie prawne w Polsce i Europie oraz pochylił się nad prognozami na nadchodzące lata.

Jacek Nowakowski, wiceprezes zarządu Związku Polskiej Platformy LNG, który przedstawił profil działalności związku oraz omówił wykorzystanie paliw metanowych w transporcie.

Robert Zajkowski, Kierownik Działu Sprzedaży Departamentu CNG i LNG w PGNiG. Tematem prezentacji Pana Roberta było „Wsparcie rozwoju rynku gazu ziemnego jako paliwa do celów napędowych”.

Następnie Product Managerowie z Iveco: Maciej Majdax, Mirosław Gołaszewski oraz Ryszard Mrozek, którzy mówili o optymalizacji kosztów floty jakie dają pojazdy dostawcze i ciężarowe napędzanie LNG i CNG.

Marcin Płocharski z Shell Polska, odpowiedzialny za rozwój LNG dla transportu, opowiedział o jego szansach i zagrożeniach na Polskim rynku oraz o planach Shell na przyszłość.

Łukasz Dąbrowski, Key Acconut and Business Development Manager Gaspol, przedstawił LNG jako nowy produkt na polskim rynku paliw.

Vaclav Holovcak, wiceprezes zarządu Czeskiej firmy Bonett, przybliżył technologie tankowania pojazdów gazem ziemnym w postaciach CNG i LCNG dla małych flot samochodowych.

Cały dzień spędzony na wykładach zakończony został testem z wiedzy na temat paliw alternatywnych i rozwoju sieci stacji w Polsce i Europie. Studenci otrzymali wpisy do indeksów, a najlepsi zostali nagrodzeni upominkami od partnerów Akademii Fleet Managera.

Już wiemy, że do Akademii powrócimy we wrześniu 2018 roku. Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólnie spędzony czas i zapraszamy ponownie.