W dzisiejszych czasach obserwujemy znaczny wzrost branży spożywczej a co za tym idzie-ciągłe doskonalenie wymogów stawianych środkom transportu żywności. Zarówno transport chłodniczy międzynarodowy jak i ten krajowy wymaga wykorzystania specjalistycznej floty. Dzięki pojazdom chłodniczym możliwe jest przewożenie różnych produktów spożywczych z zachowaniem ich właściwości.  Duże znaczenie dla bezpiecznego transportu tego typu produktów ma utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Wszystkie podjęte działa  oraz spełnienie odpowiednich warunków ma zagwarantować najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Wymagania co do transportu w temperaturze kontrolowanej są jasno określone. W zależności od specyfiki towarów, przewożone produkty powinny znajdować się w utrzymywanej temperaturze odpowiedniej dla danych wyrobów. Zakres temperatury najczęściej wynosi -25°C – +25°C. W transporcie chłodniczym wykorzystuje się specjalne pojazdy przede wszystkim chłodnie dostępne w kilku rodzajach. Chłodnie doppelstock umożliwiają przewożenie towarów na dwóch poziomach, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy załadować więcej produktów na jeden przejazd. Popularne są także chłodnie z grodzią. Takie rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy zależy nam na przewożeniu towarów w różnych temperaturach. Do transportu chłodniczego wykorzystywane są również izotermy. Mimo braku urządzeń chłodniczych są w stanie za pomocą specjalnych materiałów izolacyjnych utrzymać wymaganą temperaturę. Transport produktów spożywczych, które objęte są regulacją temperatury, nie są zadaniem prostym dla przewoźników. W tego typu transporcie dużą rolę odgrywa logistyka. Musi być ona dopracowana, by zapewnić efektywny transport w jak najszybszym czasie.

W celu zapewnienia w branży spożywczej zimnego łańcucha dostaw, firmy wynajmujące pojazdy dostawcze takie jak Fraikin Polska przekazuje najemcy do użytkowania specjalnie dedykowany pojazd wyposażony w rejestrator temperatury. Nasze pojazdy spełniają wszystkie obowiązujące normy. Kwestia wydatków dot. funkcjonowania oraz utrzymania takiej floty również spoczywa na barkach wynajmującego.  Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy z branży spożywczej mogą być pewne, że transportowane przez nie produkty, przewożone są w najlepszych warunkach termicznych.