Wynajem jest rozwiązaniem dedykowanym dla osób ceniących komfort i transparentność kosztów.

Stale rosnące ceny pojazdów sprawiają, że gotówkowy zakup pojazdu jest coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorców.

W Polsce od dawna popularną formą nabywania samochodów firmowych jest leasing operacyjny. Sukcesywnie rośnie jednak zainteresowanie wynajmem długoterminowym, który przekonuje potencjalnych Klientów niską miesięczną ratą. Leasing operacyjny jest klasyczną formą finansowania samochodów. W jego przypadku mamy do czynienia ze spłacaniem miesięcznych rat i wykupieniem samochodu na końcu umowy. W trakcie spłacania rat klient w pełni zajmuje się kwestiami dotyczącymi eksploatacji pojazdu, a samochód staje się jego własnością automatycznie wraz z zapłaceniem ostatniej raty. Ostatnio wprowadzone przez Polski Ład zmiany w kontekście finansowania samochodu w ramach leasingu na firmę mogą spowodować, że stanie się on mniej atrakcyjny. Sytuacja dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek cywilnych. Przedsiębiorcy często decydują się na wykup samochodu z leasingu do własnego majątku prywatnego. Przestaje on być wtedy środkiem trwałym w działalności gospodarczej, a staje się majątkiem prywatnym leasingobiorcy.

Do końca ubiegłego roku, w ramach poprzednich przepisów podatkowych, pozwalały one w takim przypadku na jego sprzedaż bez podatku dochodowego, pod warunkiem, że właściciel miał go co najmniej sześć miesięcy po wykupie. Polski Ład wprowadził jednak znaczące zmiany w tym stanie rzeczy. Od 1 stycznia 2022 roku w takiej sytuacji nie ma już bowiem możliwości sprzedaży bez podatku dochodowego. Zbycie samochodu w okresie do sześciu lat od wykupienia go z leasingu jest bowiem opodatkowane, a przychód ze sprzedaży jest traktowany jako przychód w działalności gospodarczej. Zmiany dotknęły także podatek VAT naliczany od leasingu. Do końca zeszłego roku był on bowiem naliczany tylko od ostatniej raty leasingowej, podczas gdy od stycznia 2022 r. musi on zostać zapłacony od wartości rynkowej samochodu, a nie od kwoty wykupu, którą jest ostatnia rata. Warto nadmienić, że leasing jest wyłącznie formą finansowania samochodu, więc leasingodawca nie odpowiada za nic poza finansowaniem. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku wynajmu długoterminowego. Wynajem długoterminowy to prosta i wygodna forma finansowania. Podstawowa różnica w stosunku do leasingu jest taka, że samochód po okresie umowy może zostać wykupiony, zwrócony albo wymieniony na nowy. Oczywiście wiąże się to z niższą niż w przypadku leasingu miesięczną ratą.

Leasing jest wyłącznie formą finansowania samochodu, więc leasingodawca nie odpowiada za nic poza finansowaniem. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku wynajmu długoterminowego. Tutaj zakres usług dodatkowych można dopasować do własnych potrzeb. Oferta wynajmu długoterminowego może obejmować wyłącznie finansowanie, ale również – podstawowy pakiet usług z serwisem czy kompleksową obsługę floty klienta z ubezpieczeniami, przeglądami oraz wymianą opon. Dzięki temu firma zyskuje przewidywalność wydatków w zakresie floty.

Wynajem długoterminowy jest uproszczoną formą finansowania samochodu, w której często nie trzeba się o nic martwić. Klient płaci bowiem tylko miesięczną ratę, a po okresie umowy wymienia samochód na nowy. Nie ma więc także problemu ze zbyciem samochodu, co może mieć miejsce w przypadku leasingu. Kwestia ta stała się istotna po wyżej opisanych zmianach wprowadzonych przez nowe przepisy. Komfort i prostota wynajmu są więc stworzone dla każdego rozmiaru przedsiębiorstw. Niska miesięczna rata sprawia też, że jest to mniej ryzykowna i bardziej elastyczna forma finansowania w przypadku młodych przedsiębiorstw. Kompleksowość oferty ułatwia dopasowanie jej do potrzeb oraz aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy.

Pojazdy dostawcze i ciężarowe wynajmowane są przez ceniących sobie czas przedsiębiorców. Wynajmują też firmy świadome rozwoju technologicznego i stawiające na nowoczesną flotę w rozsądnej cenie. Czytasz o sobie? Jeżeli do tej pory korzystałeś z leasingu, to jesteśmy w stanie zagwarantować, że wynajem całkowicie odmieni Twoją flotę i organizację w firmie.

Infolinia wynajmu: 800 889 000

www.fraikin.pl